Zajęcia rehabilitacyjne Drukuj

Środa12.55 - 14.40
Czwartek8.55 - 13.40
Piątek8.55 - 14.40

Zapisy dzieci w godzinach pracy gabinetu.

Regulamin uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych.

1. Dzieci na zajęcia zapisywane są max. 2 razy w tygodniu. Zajęcia trwają 45 minut i są bezpłatne.
2. Na zajęciach obowiązuje strój sportowy (koszulka, spodenki gimnastyczne, dres). Dzieci ćwiczą bez butów.
3. Rodzice mają obowiązek uczestnictwa w zajęciach instruktażowych. Na tych zajęciach zostaną pokazane ćwiczenia, które powinny być wykonywane w domu.
4. Dwie nieusprawiedliwione nieobecności dziecka na zajęciach powodują automatyczne skreślenie dziecka z listy uczestników. Prosimy o wcześniejsze osobiste bądź telefoniczne poinformowanie szkoły o nieobecności dziecka.
5. Aby zajęcia przyniosły oczekiwany efekt dziecko powinno dostosowywać się do uwag terapeutów, współpracować z nimi i włożyć max wysiłku w wykonywane ćwiczenia. Rolą rodziców jest kontrolowanie systematyczności uczestnictwa w zajęciach, oraz ewentualna pomoc w wykonywaniu ćwiczeń w domu.

Dla każdego dziecka przeznaczone są dwie godziny lekcyjne tygodniowo. Dzieci odpowiednio z zaleceniem lekarskim oraz naszą wiedzą na temat stanu emocjonalnego dziecka, zapisywane są odpowiednio do grup ćwiczebnych (4 - 8 osób) lub na zajęcia indywidualne.

Plan godzin pracy gabinetu rehabilitacyjnego przygotowywany jest zawsze na początku roku szkolnego oraz jest modyfikowany w drugim semestrze. Plan jest uzależniony od obowiązującego szkolnego planu lekcji. Duże znaczenie w układaniu planu pracy ma dobro dziecka. Zwracamy szczególną uwagę na ilość lekcji oraz zajęć sportowych, w których uczestniczy dziecko danego dnia (aby ćwiczenia rehabilitacyjne przyniosły oczekiwany efekt dziecko nie powinno być zmęczone). Zajęcia nie powinny też odbywać się w późnych godzinach popołudniowych.

Zajęcia rehabilitacyjne są podstawową jednostką organizowania zajęć. Ich struktura, zasady i metody prowadzenia są zbliżone do stosowanych na lekcjach kultury fizycznej. Odmienność polega na bardziej sprofilowanym doborze ćwiczeń uzależnionym od występuj±cych w zespole wad. Staramy się aby zajęcia były atrakcyjne dla dzieci, dlatego jest dużo elementów zabawy i współzawodnictwa.

Każdy uczeń jest zaznajomiony z istotą swojej wady, wskazaniami i przeciwwskazaniami. Na zajęciach uczymy świadomego współuczestniczenia. Dzieci wiedzą: jakie mięśnie ćwiczymy, co korygujemy wykonując dane ćwiczenie indywidualne, specjalne itd. Każde dziecko posiada swój własny zestaw ćwiczeń, które wykonuje najpierw samodzielnie w szkole a potem w domu.

Prowadzone są lekcje otwarte dla rodziców. Rodzice mogą poznać ćwiczenia zalecane do wykonywania w domu, zobaczyć jak ćwiczą ich dzieci, jakie poczyniły postępy (sprawność, wytrzymałość, umiejętność korygowania postawy.)

W czasie spotkań z Rodzicami omawiamy następujące zagadnienia:

• Metody i formy pracy
  • Rodzaje wad postaw, przyczyny ich powstawania
  • Konsekwencje grożące w razie zaniedbania
  • Profilaktyka i leczenie wad postaw
  • Współpraca, pomoc rodziców
Ponadto w gabinecie rehabilitacyjnym ćwiczą dzieci z:
  • Z zaburzeniami i chorobami Centralnego Układu Nerwowego (np. Mózgowe Porażenie Dziecięce), które i tak w wyniku nieprawidłowego rozwoju dziecka prowadzą do powstania wad postawy. Wykorzystywane są tu metody: Bobath, PNf, Dennison.
  • Dzieci z zaburzeniami od strony emocjonalnej (np. dzieci z nadpobudliwością psychoruchową). Wykorzystywane tu są formy masażu, relaksu i wyciszenia.

Dzięki celowej, prawidłowej gimnastyce funkcjonalnej mogą zniknąć dolegliwości szyi, barku lub całych pleców.

Za pomocą ćwiczeń, przez mobilizację części ciała o ograniczonej ruchomości, przez wzmacnianie osłabionych mięśni i rozciągnięcie skróconych, możliwe jest przywrócenie prawidłowej równowagi fizjologicznej mięśni.

Rodzice, czy zaobserwowaliście, jak wasze dzieci siedzą podczas odrabiania lekcji, czy oglądania telewizji?

Czy wiedzą, jak prawidłowo siedzieć, stać, schylać się?

Przykłady ćwiczeń wykonywanych przez dzieci w naszym gabinecie rehabilitacji.

« < Listopad 2017 > »

Och! Gazetka