Prawidłowy uchwyt Drukuj

Na początek dobra wiadomość. Większość uczniów prawidłowo trzyma ołówek / długopis / pióro. Prawidłowo czyli tak.:

Prawidłowy uchwyt + prawidłowa postawa przy pisaniu czyli: całe stopy oparte o podłoże, całe pośladki i uda na krześle, kręgosłup prosty
= szybsze pisanie, mniejsza męczliwość, ładniejsze pismo.

Dobrze trzymam ołówek,
siedzę prosto przy stole,
stopy są na podłodze,
PISZĘ NAJŁADNIEJ W SZKOLE.

Niestety duża część dzieci  nieprawidłowo trzyma ołówek / długopis / pióro. Proszę popatrzeć jak NIE NALEŻY trzymać ołówka:

Jeżeli widzą Państwo, że Wasze dziecko ma nieprawidłowy uchwyt - proszę zacząć działać.
Samo się nie naprawi. Dziecko nie wyrośnie ze złego uchwytu.
Na pewno chcą Państwo pomóc swoim dzieciom. Jak to zrobić?

1. Nasadki na ołówek lub długopis. Przeznaczone dla dzieci praworęcznych, jak i leworęcznych.
Pomagają również kontrolować siłę nacisku narzędzia piszącego.

2. Trójkątny ołówek

3. Trójkątne kredki

4. Trójkątne flamastry

5. Pióro kulkowe dla dzieci praworęcznych, jak i leworęcznych.

6. Nauka pisania w czterech krokach.
Pelikan Griffix
Kredka, ołówek, pióro kulkowe, pióro wieczne

7. Yoropen

Nauka pisania - ten ołówek szczególnie polecamy do nauki pisania.
Ma cienki rysik 1HB, co umożliwia precyzyjne odwzorowywanie i kreślenie liter.

Idealny dla osób prawo i leworęcznych.
Uchwyt można dopasować do preferowanej pozycji pisania. Osoby leworęczne przekręcają uchwyt w lewo.

Yoropen jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Dysleksji jako ołówek ułatwiający
bardziej płynne i wygodne szkicowanie i kreślenie.
Ręka jest mniej obciążona - nie męczy się tak,  jak to się dzieje przy użyciu tradycyjnych ołówków.

NOWOŚĆ na rynku

Ołówek i długopis Twist'n Write

Wyprodukowany przez PenAgain ołówek Twist'n Write to nieoceniona pomoc dla dzieci, które rozpoczynają naukę pisania. Ołówki te posiadają szereg zalet, wśród których warto wymienić: zmniejszenie obciążenia ręki i palców, brak przykurczów i drętwień dłoni, łatwiejsza przyswajalność ruchów, a także wymuszanie prawidłowego trzymania przyrządów do pisania i oraz kształtowanie prawidłowego chwytu trójpalcowego.

Specjalnie zaprojektowany kształt ołówka wspomaga metodę pisania zalecaną przez specjalistów nauczania początkowego dzieci. Dzięki używaniu ołówka Twist'n Write, osoby nim piszące nie mają w późniejszym wieku problemów z prawidłowym trzymaniem i pisaniem tradycyjnymi narzędziami pisarskimi, z uwagi na to, iż chwyt palcami jest już utrwalony.

źródło: eduksiegarnia.pl

Zdaję sobie sprawę, że bardzo trudno zmienić wcześniej utrwalony nawyk nieprawidłowego trzymania ołówka.
Dziecko mówi, że tak jest mu wygodnie. Ale jak siedzi nieprawidłowo przy stole też mówi, że tak jest mu wygodnie.
To nie zwalnia nikogo od zwracania uwagi i uczenia dziecka jak jest dobrze i prawidłowo.
Nawet jeżeli nie będzie to łatwe zadanie -
POMÓŻMY DZIECIOM

mgr Magdalena Orłowska